2016-09-19 Zdalna opieka KTG w naszym szpitalu
Zdalna opieka KTG w naszym szpitalu

19 września szpital uruchomił świadczenie usługi telemedycznej, która umożliwia wykonywanie badania KTG w warunkach domowych. Przyszłe mamy, które znajdują się pod opieką naszych lekarzy i położnych będą mogły skorzystać z tego rozwiązania.

Przenośny aparat KTG jest niewielkim urządzeniem o bardzo prostej obsłudze. Pozwala ono na to, by mama wraz z rodziną w dowolnej chwili mogła posłuchać bicia serca swojego nienarodzonego dziecka. Aparaty takie będą wypożyczane na określony czas kobietom od 36 tygodnia ciąży. Każda z nich będzie mogła wykonywać badania kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza bądź położnej. Przyszła mama zanim otrzyma aparat, przejdzie szczegółowy instruktaż obsługi. Wyniki domowego badania KTG będą automatycznie przesyłane do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie, gdzie personel medyczny przeanalizuje dane i prześle odpowiedź do pacjentki. W razie niepokojących wyników, Centrum podejmie interwencję medyczną: powiadomi lekarza, położną lub w razie potrzeby wezwie kartkę pogotowia.

Na razie do wypożyczenia są dwa aparaty do domowego KTG. Jeśliprzyszłe mamy będą zainteresowane, przewidujemy udostępnienie kolejnych urządzeń.

Informacji na temat zdalnego KTG: dostępności, opłat i innych udziela położna Dorota Nuszkowskaz poradni ginekologicznej – od poniedziałku do piątku w godz.8.00-13.00. Numer telefonu: 52 5826225.

Szpital MSW w Bydgoszczy jest drugim po Skierniewicach w Polsce, który umożliwia takie domowe badania.