

Poród z EKUZ
W związku z pytaniami pacjentów, a zwłaszcza osób uprawnionych do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej przypominamy:
Uprawnienia osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne w innym kraju Unii Europejskiej lub kraju EFTA (Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Lichtenstein) do świadczeń zdrowotnych udzielanych na terenie Polski podczas pobytu czasowego przez świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, potwierdzają m.in. następujące dokumenty:
· Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego,
· Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ.
"Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje wyłącznie prawo do korzystania ze świadczeń o charakterze niezbędnym z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta i przewidywanego czasu pobytu na terenie innego państwa UE. Karta EKUZ w żadnym razie nie uprawnia do korzystania ze świadczeń o charakterze planowym.”
Posiadaczom Certyfikatu tymczasowo zastępującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje taki sam zakres uprawnień, jak w przypadku EKUZ.
Należy pamiętać, że EKUZ nie daje
żadnych uprawnień, gdy celem podróży jest odbycie leczenia, a więc nie można na
jej podstawie skorzystać z zaplanowanych przed przyjazdem do innego państwa,
świadczeń opieki zdrowotnej.
Jeśli chodzi o świadczenia związane z ciążą i porodem, ich koszty mogą zostać rozliczone na podstawie EKUZ wyłącznie w przypadku porodu przedwczesnego.
Jeśli celem tymczasowego pobytu za granicą jest urodzenie dziecka zostanie Pacjentka zobowiązana do pokrycia całkowitych kosztów udzielonej opieki medycznej."
EKUZ używa się w nagłych i nieprzewidzianych wypadkach. Natomiast poród - to w zasadzie planowa sprawa, a wiec nie nagle i do przewidzenia.
Osoba ubezpieczona będąca w ciąży może zwrócić się do swojej instytucji właściwej z wnioskiem o wyrażenie zgody na pokrycie przez tą instytucję kosztów udzielanych jej świadczeń zdrowotnych przez inne państwo członkowskie, jeżeli świadczenia te wynikają z konieczności kontynuowania leczenia lub są związane z ciążą, porodem lub połogiem
W przypadku,
gdy pobyt osoby na terytorium RP ma charakter czasowy i związany jest on
z uzyskaniem leczenia planowanego, osoba uprawniona powinna legitymować
się formularzem E112
lub dokumentem S2 , które stanowią zgodę państwa właściwego, czyli
państwa w którym osoba jest ubezpieczona, na uzyskanie określonego
leczenia w państwie członkowskim UE/EFTA innym niż właściwe.
Zakres świadczeń ustalany jest indywidualnie i ograniczony jest
do świadczeń, które zostały wskazane na dokumencie wystawionym przez
państwo właściwe, czyli państwo w którym osoba jest ubezpieczona.
Zródło: strona NFZ